Македонија во 1997 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 1997 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

 • 1 март - Изгоре планинарскиот дом на Дервен, Прилепско, еден од најстарите планинарски домови во Р Македонија. (граден 1951 г.).
 • 6 март - Најголемата штедилница во Р Македонија - ТАТ, со седиште во Битола, ставена е под принудна управа на Народната банка на Р Македонија. Види: Афера ТАТ
 • 17 март - Во Скопје се одржаа консултации РМ-НАТО за Процесот на преглед и планирање ПАРП. Делегацијата на НАТО беше предводена од Франк Боланд, началник на отсекот за планирање на силите на НАТО и одговорен за спроведување на ПАРП во земјите партнери.
 • 24 март – Во Скопје започна Главната конференција на првата мултинационална вежба што се одржа во Република Македонија од 11 до 17 мај 1997 година – "Спасител '97".
 • 24 март – Генералниот секретар на НАТО, Хавиер Солана допатува во прва официјална посета на Република Македонија.

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

 • 5 мај – Уапсени се 15 луѓе од ОМО Илинден при обид за чествување 94-годишнината от смртта на Гоце Делчев.
 • 12/16 мај – На воениот полигон Пепелиште, кај Неготино, е одржана мултинационалната воена вежба "Спасител '97", прва од ваков вид организирана на територијата на Република Македонија.
 • 24 мај - Генералниот секретар на НАТО, Хавиер Солана допатува во прва официјална посета на Република Македонија.
 • 24 мај - Во Скопје започна главната Конференција за првата мултинационална воена вежба, што се одржа во Република Македонија.
 • 25 мај - Кинотеката на Македонија е примена за рамноправен член на Меѓународната асоцијација на филмските архиви.
 • 29 мај - Во Скопје е родена првата четворка во Р Македонија (3 женски и 1 машко бебе). Родителите се од Штип.

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

 • 22 – 31 август – Во Пепелиште се одржа билатералната "Медицинска вежба '97-2".

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

2 април 1997
Македонија  3 – 2  Ирска Градски, Скопје
Гледачи: 11,000
Судија: Алфредо Тренталанге (Италија)
Стојковски гол 28'44' (пен..)
Ѓорѓи Христов гол 59'
Report M`клонгли гол 8'
Кели гол 78'

7 јуни 1997
Македонија  1 – 0  Исланд Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: вадим Зук (Белорусија)
Ѓорѓи Христов гол 54' Report

20 август 1997
Романија  4 – 2  Македонија Генчеа, Букурешт
Судија: Метин Токат (Турција)
В. Молдован гол 36'68'
Галка гол 40'
Димитреску гол 66'
Report Џокич гол 52'90'

6 септември 1997
Литванија  2 - 0  Македонија Жалгирис, Вилнус
Гледачи: 6,000
Судија: Лусилио Батиста (Португалија)
Иванаускас гол 27'
Преиксатис гол 88'
Report

11 октомври 1997
Македонија  1 – 2  Литванија Градски, Скопје
Гледачи: 4,000
Судија: Мирослав Либа (Чешка)
Шакири гол 45' Report Буиткус гол 69'83'

* Пријателски натпревари

12 03 1997
17:00
Македонија  0 – 1  Австралија Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Радулович Славко (Југославија)
Report Видамар Аурелио гол 89'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Квалификации за Евробаскет 1999

 • Русија Македонија 116–73
 • МакедонијаПолска 79–72
 • ПортугалијаМакедонија 64–87

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија е се што имаме“, Киро Глигоров (2001), стр. 550.