Република Бергамо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Бергамо
Repubblica Bergamasca

1797–1797


Знаме

Главен град Бергамо
Јазици Италијански Француски
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Република
Историја
 -  Основана 13 март 1797
 -  Замрела 29 јуни 1797

Република Бергамо (италијански: Repubblica Bergamasca) — мала револуционерна република формирана на 13 март 1797 година од француската армија за да управува со градот Бергамо и нејзината провинција, за време на распаѓањето на Венецијанската Република.