Прејди на содржината

Република Астесе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Астесе
Repubblica Astese
1797–1797
Flag of Република Астесе
Flag
Главен градАсти
Говорени јазициИталијански Француски
Вероисповед
Римокатоличка црква
УредувањеРепублика
Историја 
• Основана
28 јули 1797
• Престанала да постои
30 јули 1797
Претходници
Наследници
Војводството Савој
Војводството Савој

Република Астесе (италијански: Repubblica Astese) — мала јакобинска република од 1797, која произлегува кога градот бил заземен од француската армија.