Рептоиди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споредба на рептилски луѓе

Рептоиди , уште познати и како рептилоиди или змејоиди се влекачки хуманоиди кои играат важна улога во научна фантастика, како и во Уфологија и теоријата на заговор. Идетаа за Рептилоиди на Земјата ја популаризирал Дејвид Ајк, теоретичар на заговор кој кажува дека влекачките луѓе го контролираат нашиот свет така што што во човечката форма го контролираат нашето општество[1][2][3][4].

Дејвид Ајк[уреди | уреди извор]

Спрема описите на на британскиот писател Дејвид Ајк, рептилоидите се високи помеѓу 1,5 и 3,7 метари. Наводно пијат крв, немаат форма, се кријат во подземни бази, и планираат заговор против луѓето. Тој тврди дека повеќе светските водачи всушност се рептилоиди, увклучувајќи и Џорџ В. , и кралицата Елизабета II.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Judith Joyce (2010). "also+known+as"&hl=en&ei=9PMiTY_pIYTJnAf134inDg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDEQ6 The Weiser Field Guide to the Paranormal Abductions, Apparitions, ESP. Weiser. Посетено на 2 јануари 2011.
  2. Lewis, Tyson; Richard Kahn (Wntr 2005). „The Reptoid Hypothesis: Utopian and Dystopian Representational Motifs in David Icke's Alien Conspiracy Theory“. Utopian Studies. 16 (1): 45–75. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Frel, Jan (1 септември 2010). „Inside the Great Reptilian Conspiracy: From Queen Elizabeth to Barack Obama -- They Live!“. Alternet. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 1 септември 2010.
  4. Kristen Inbody (26 декември 2010.). „Fact or fiction? Tribune sets out to debunk 10 rural legends“. Great Falls Tribune. Посетено на 4 јануари 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]