Репрезентација на Словенија во хокеј на мраз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенечки играчи на Светското првенство во 2008 година

Репрезентација на Словенија во хокеј на мраз — национална екипа водена од Хокејски сојуз на Словенија. Моментално, екипата се наоѓа на 15. место на Светскиот пласман (2017). Нивен најдобар резултат е 13. место на Светското првенство, додека најдобар пласман на IIHF е 12. место.[1][2][3][4][5][6][7]

Шест играчи од Словенија биле одбрани во НХЛ од 1998 година; Анже Копитар и Јан Муршак играле во лигата.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грег Вишински (18 февруари 2014). „Slovenia's miracle on ice continues; Swedes up next for 'Slovenderella'. Sports.yahoo.com. Посетено на 27 септември 2016.
  2. „Slovenia hockey becoming feel-good story of 2014 Winter Olympic ice hockey with quarter-final berth | The National“. Thenational.ae. 18 февруари 2014. Посетено на 27 септември 2016.
  3. „Slovenia's ice hockey team secure Olympic berth“. Sloveniatimes.com. 5 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2018-01-24. Посетено на 27 септември 2016.
  4. „Devoted Coach and Gifted Son Lead Slovenia to Hockey Heights“. The New York Times. Посетено на 27 септември 2016.
  5. „Ice hockey: Slovenia extend magical run into quarters | SBS News“. Sbs.com.au. 18 февруари 2014. Посетено на 27 септември 2016.
  6. „STA: Slovenia's ice hockey team secure Olympic berth“. English.sta.si. 4 септември 2016. Посетено на 27 септември 2016.
  7. „News“. Slovenia.si. Посетено на 27 септември 2016.
  8. Митја Лисјак (24 јуни 2017). „Po 11 letih na naboru Lige NHL spet izbran Slovenec“ (словенечки). RTV Slovenija. Посетено на 24 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]