Репрезентација на Јужна Кореја во хокеј на мраз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Националниот хокеарски тим на Јужна Кореjа

Репрезентација на Јужна Кореја во хокеј на мраз (корејски: 대한민국 아이스하키 국가대표팀 Daehanminguk Aiseuhaki Gukgadaepyotim) е националниот машки тим на хокеј на мраз на Република Кореја (Јужна Кореја). Тие во моментов се рангирани на 21-то место на Ранг листата на Светската хокеарска федерација и во моментов се натпреваруваат на Светското Првенство во топ дивизијата. До сега, Корејанскиот тим имал најуспешен настап како второпласирана на групниот турнир во Дивизијата I во 2017 година и на тој начин тие се квалификувале за топ дивизијата во 2018 година. Тие ќе се натпреваруваат за прв пат на едни Зимски олимписки Игри во 2018 како домаќин нација во Пјонгчанг.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]