Ренштајг (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ренштајг (германски: Rennsteig) — поранешна општинска заедница во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е в Шмидефелд на Ренштајг.

Општинската заедница Ренштајг се состоела од следниве општини:

  1. Фрауенвалд
  2. Шмидефелд на Ренштајг
  3. Штицербах

Координати: 51°25′N 10°42′E / 51.417° СГШ; 10.700° ИГД / 51.417; 10.700