Рени Толваи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рени Толваи во 2015

Рената Тимеа " Рени " Толваи (унгарски: Reni Tolvai 24 март 1991 година) е унгарска пејачка, танчерка и модел. Првпат станала позната во 2010 година по освојувањето на петтата сезона на унгарското шоу мегастар. Таа освои повеќе награди во Унгарија и учествуваше во Дал во 2012, 2016 и 2018 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Толваи е родена како Рената Тимеа Толваи на 24 март 1991 година во унгарското малцинство во Орадеја, Романија. Толваи била во врска со унгарско-американскиот пејач Андрас Калај-Саундерс. И двајцата претходно учествувале во Мегастар, и пееле дует на шоуто.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, таа имала само 19 години, кога покрај освојувањето на унгарскиот идол, таа станала и Унгарски глас на годината. Нејзиниот прв сингл се појавил со музичко видео во летото на 8 август 2011 година, кој постигнал голем успех и се нашол на врвните топ листи на унгарските радио музички листи. Во 2011 година Рени го издала својот деби-соло албум "Екцер". Во 2011 била избрана за унгарски женски пејач на годината. Годината 2013 била година на ренесансата на Рени: нов менаџмент, нови песни и нов изглед. Во март 2014 година, таа отишла на американска турнеја, каде што настапила во Помпано Бич и Сарасота, Флорида, Бруклин, Њујорк и Гарфилд, Њу Џерси.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Наслов на албумот Број на песни Унгарски Топ 40 рекорд албуми и компилации
2010 година Финални песни на Мегастар ? 8
2011 година „Екзер“ ? 18

Награди[уреди | уреди извор]

  • 5-ти Мегастар - 1 место (Гласот на годината) (2010)
  • Награда за унгарската култура (2011)
  • Трансилванија музички награди - најдобар унгарски танц-поп хит на годината (2012)

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Унгарски поп

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]