Прејди на содржината

Ренелски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ренелски јазик
Ренелско-белонски јазик
Застапен воСоломони
Говорници4,390  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mnv

Ренелскиот, или ренелско-белонски, е полинезиски јазик кој се зборува во покрината Ренел и Белона на Соломоните. Јазикот го зборуваат околу 4.390 жители според податоците од 1999 година.[1]

  • Moseley, Christopher and R. E. Asher,ed. The Atlas of the Languages of the World (New York: Routledge, 1994) p. 100
  1. Ренелски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]