Рендал Манро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рендал Манро
Randall Munroe ducks.JPG
Роден Рендал Патрик Манро (Randall Patrick Munroe)
17 октомври 1984
Истон, Пенсилванија
Националност Американец
Познат xkcd
Занимање Цртач на стрипови

Рендал Патрик Манро (англиски: Randall Patrick Munroe) е програмер познат по неговиот семрежен стрип xkcd. Тој и неговиот семрежен стрип уживаат култен статус меѓу љубителите на такви стрипови. Тој е еден од малкуте автори на семрежни стрипови кои живеат од тоа.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Манро бил љубител на стрипови уште од мала возраст,[1] почнувајќи со Калвин и Хобс.[2] Матурирал во средното училиште за математика и наука во Клоувер Хил, а дипломирал физика на универзитетот Кристофер Њупорт во 2006.[3][4] Манро бил соработник на НАСА[5] пред и по дипломирањето. Во јануари 2006, неговиот договор со НАСА истекол и тогаш почнал да работи само на неговиот семрежен стрип, xkcd. Сега се издржува себеси со продавање на разна роба поврзана со xkcd.[1][6] Семрежнот стрип набргу станал многу популарен, достигнувајќи дури 70 милиони гледања на месец до октомври 2007.[7]

Манро држел говори на места како Googleplex, штабот на Google во Маунтин Вју, Калифорнија.[8]

Во декември 2006, Манро во знак на протест[9] им напишал чек на Verizon кој содржел сложен математички израз за да искаже $0,002.[10]

Манро живее во Сомерсвил, Масачусетс[1] и има двајца браќа: Даг[11] и Рики.[12]

Стрипот[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „xkcd.
"Википедијански протестирач", со дополнителен текст „СТАВЕТЕ ДЕЛУМНА ЗАШТИТА НА УСТАВОТ“ (SEMI-PROTECT THE CONSTITUTION)

xkcd е семрежен стрип со теми од програмирање, математика, наука, јазик и романтика.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Cohen, Noam (2008-05-26). „This Is Funny Only if You Know Unix“. The New York Times. 0362-4331. Посетено на 2008-09-25.
 2. @Google Talks (venue). (2007-12-11) (Adobe Flash). Authors@Google: Randall Munroe. [Digital video]. Маунтин Вју, Калифорнија: Google. Се случува во 24:13. Archived on 2007-12-11. Грешка: If you specify |archivedate=, you must also specify |archiveurl=. http://www.youtube.com/watch?v=zJOS0sV2a24. Retrieved 2008-09-25. "...Calvin and Hobbes was the first comic that I discovered. (Калвин и Хобс е првиот стрип што го открив.)" 
 3. Munroe, Randall. „About“. xkcd. Посетено на 2008-09-26.
 4. „582 students receive diplomas from Christopher Newport University“. Christopher Newport University. 2006-05-17. Посетено на 2008-05-30.
 5. „Authors@Google: Randall Munroe“. @Google Talks. Маунтин Вју, Калифорнија: Google. 2007-12-11. Посетено на 2008-09-25.
 6. Fernandez, Rebecca (2006-10-12). „xkcd: A comic strip for the computer geek“. Red Hat Magazine. Рали, Северна Каролина: Red Hat. Посетено на 2008-09-25.
 7. So, Adrienne (2007-11-13). „Real Geek Heart Beats in Xkcd's Stick Figures“. Wired. Сан Франциско: Condé Nast Publications. 1059-1028. Посетено на 2008-09-25.
 8. Spertus, Ellen (2007-12-21). „Randall Munroe's visit to Google (xkcd)“. Beyond Satire. Посетено на 2008-09-25.
 9. Vaccaro, George. „VerizonMath“.
 10. „The check“.
 11. Munroe, Randall. „Pillar“. xkcd.
 12. Munroe, Randall. „Egg Drop Failure“. xkcd. See mouseover text.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • xkcd – страница на стрипот со врски до неговата продавница, форуми и благ (блог)
 • xkcd-es Архивирано на 7 февруари 2010 г.шпанска верзија на стрипот