Ренау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ренау
Грб на Ренау
Ренау is located in Германија
Ренау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Граслебен
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Минклај (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,6 км2
Надм. височина 114 м
Население 687 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38368
Повик. бр. 05356 / 05365
Портал www.grasleben.de
Местоположба на Ренау во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°18′0″N 10°55′0″E / 52.30000° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.30000; 10.91667Координати: 52°18′0″N 10°55′0″E / 52.30000° СГШ; 10.91667° ИГД / 52.30000; 10.91667

Ренау (германски: Rennau) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Ренау се наоѓа северозападно од Хелмштет во природниот парк Елм-Лапвалд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве единици:

  • Амсторф
  • Ренау
  • Роторф на Клај

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]