Реми де Гурмон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реми де Гурмон
Роден/а4 април 1858
Париз, Франција
Починат/а27 септември 1915
Париз, Франција
Занимањероманописец
поет
критичар
Националностфранцузин

Реми де Гурмон (француски: Rémy de Gourmont, роден на 4 април 1858 - починал на 27 септември 1915 во Париз) — француски поет и писател, романописец и критичар, како претставник на симболизмот. Неговите дела била во голема мера популарни во времето кога излегле, а самите тие извршиле влијание врз Блез Сандрар и Жорж Батај.[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1891 година го објавил политичкиот есеј „Le Joujou Patriotisme“, во кое се изјаснил дека Франција и Германија имаат еднаква естетска култура и повикува за приближување меѓу двете земји, целосно спротивно на националистите во француската влада. Како резултат на тоа бил отпуштен од националната библиотека. Во следните години се разболел и паднал во депресија.

Неговите поетски дела се „Litanies de la Rose“ (1892), „Les Saintes du Paradis“ (1898), и „Divertissements“ (1912). Неговото антологиско „Hieroglyphes“ (1894), содржи експерименти со можности на звук и ритам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gourmont was Georges Bataille's bedtime reading as a student. Michel Surya, Georges Bataille: an intellectual biography, New York: Verso, 2002, p. 27-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема: