Прејди на содржината

Религија во Того

Од Википедија — слободната енциклопедија
Религија во Того[1]
Религија Процент
Африканска традиционална религија
  
51 %
Христијанство
  
29 %
Ислам
  
20 %

Религијата во Того има значајна улога во секојдневниот живот на луѓето во земјата. Според податоци на CIA Factbook, 51% од населението ја практикува Африканската традиционална религија, 29% се христијани и 20% се муслимани[1].

Околу 50% од населението се придржува кон традиционалните африкански верувања, вклучувајќи го и анимализмот, фетишизмот, култот на предците, силите на природата итн.

Христијанството во Того започнало да се шири од средината на 15 век, по доаѓањето на португалските колонизатори. Најголемиот дел од муслиманите се сунити кои припаѓаат на Маликиската школа, под влијание на суфизмот[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Togo. CIA – The World Factbook. Cia.gov. Посетено на 8 January 2012.