Религија во Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Верници во Португалија
Римокатолици
  
84,5 %
Други христијани
  
2,2 %
Муслимани
  
0,33 %
Евреи
  
0,07 %
Други или неопределени
  
12 %

Најголема религија во Португалија е Римокатоличката. Околу 84% од населението се католици, но само околу 19% присуствуваат редовно на неделните литургии. Сепак, голем број од Португалците сакаат да бидат крстени, оженети во црквата и слично[1].

Иако црквата и државата формално биле разделени за време на Првата Португалска република (1910-1926), со уставот од 1976 година, Римокатоличката црква продолжила да има голема улога во португалското општество и култура. Многу португалски празници, фестивали и традиции, имаат религиозно потекло. Иако црквата и државата се формално одвоени, Католичката црква сè уште добива одредени привилегии во земјата.

Денеска, најголемиот дел од португалското население е римокатоличко односно 84.5% од вкупниот бој на населението се католици, а околу 2.2% припаѓаат на други христијански организации[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Portugal está mais secularizado do que a Espanha“. Diário Ateísta. 18 јануари 2007. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 2007-04-28. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „CIA — The World Factbook -- Portugal“. 17 јануари 2009. Архивирано од изворникот на 2020-05-19. Посетено на 2009-10-30.