Религија во Лесото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Религија во Лесото
Религија Процент
Христијанство
  
90 %
Останати
  
10 %

Религијата во Лесото има значајна улога во секојдневниот живот на луѓето во земјата. Доминантна религија во Лесото е христијанството[1], кое го почитуваат околу 90% од вкупното население и кое припаѓа на различни деноминации.[1][2]. Според CIA Factbook христијаните се околу 80%[3], а останати религии, но во мал процент се Традиционалните религии, исламот, јудаизмот и азиските религии[3].

Христијанство[уреди | уреди извор]

Црква во Лесото

Протестантите зазимаат 45% од населението во Лесото (евангелисти 26%, додека англикански и други христијански групи зазимаат околу 19%)[1]. Римокатолиците зазимаат 45% од населението[1].

Христијанството пристигнало во Лесото од француските мисионери, на покана на кралот во 1830 година[4]. И покрај тоа што ги поканил христијанските мисионери, тој ја задржал својата традиционална религија и се развел од своите две жени кои го примиле христијанството[4]. Првичните извештаи на француските евангелиски мисионери го навеле канибализмот како дел од традиционалната религија во Лесото. Подоцнежните мисионери ги сметаат овие првични извештаи за неверодостојни и митски[5].

Традиционална религија[уреди | уреди извор]

Традиционалната религија може да се следи со археолошките докази од околу 10 век. Тие споделуваат теми со традиционалната религија Цвана. Според тоа, поглаварот на заедницата бил и нивни духовен водач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 International Religious Freedom Report 2007: Lesotho. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (September 14, 2007). This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
  2. Elias Kifon Bongmba (2015). Routledge Companion to Christianity in Africa. Routledge. стр. 393–394. ISBN 978-1-134-50577-7. https://books.google.com/books?id=9pZACwAAQBAJ&pg=PA393. 
  3. 3,0 3,1 Lesotho, CIA Factbook
  4. 4,0 4,1 Mark Juergensmeyer; Wade Clark Roof (2011). Encyclopedia of Global Religion. SAGE Publications. стр. 699. ISBN 978-1-4522-6656-5. https://books.google.com/books?id=WwJzAwAAQBAJ&pg=PA699. 
  5. David Chidester (1997). African Traditional Religion in South Africa: An Annotated Bibliography. ABC-CLIO. стр. 42. ISBN 978-0-313-30474-3. https://books.google.com/books?id=8rGpO_TzeCsC.