Прејди на содржината

Религија во Латвија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Религијата во Летонија во минатото била проследена со вековни конфликти. Христијанството како религија во Летонија било воведено релативно доцна, во 13 век. Евангелистичката Лутеранска црква на Летонија има 450.000 членови.[1], а Летонската Православна црква, која има статус на полуавтономна има 350.000 членови.[1] Вкупниот број на Римокатолици се 430.000.[1] Историски погледнато, западните и централните делови на земјата се претежно протестанти, а источнокатоличките.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Reliģiju Enciklopēdija, Statistika Архивирано на 5 февруари 2007 г. (in Latvian). Accessed 2009-07-23.