Религија во Еритреја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eritrea religious groups
Стејт департмент (2011)[1] Pew Research (2009)[2]
Религија Процент
Христијанство
  
50 %
Ислам
  
48 %
Останати
  
2 %
Религија Процент
Христијанство
  
63 %
Ислам
  
36 %
Останати
  
1 %

Религијата во Еритреја има значајна улога во секојдневниот живот на луѓето во земјата. Религијата се состои главно од Аврамските вери. Од мај 2002 година, владата на земјата официјално ги признала Еритрејската православна црква, Еритрејската католичка црква, Евангелско-Лутеранската црква и исламот. Од сите други вери и религии во принцип се бара да се регистрираат иако во пракса не им е дозволено да се регистрираат[3]. Меѓу другото, владата за регистрација на една религиозна група бара да се достават лични податоци за членството на групата[3].

Постојат две главни религии во Еритреја, христијанство и ислам. Сепак, бројот на приврзаниците е предмет на дебата. Во 2010 година, Стејт департментот проценил дека 50% од населението се муслимани, а околу 48% се христијани[4]. Според Pew Research Center, околу 62,9% од населението во Еритреја во 2010 година биле христијани, а 36,2% муслимани. Останатите 0,9% од жителите припаѓале на другите религии, вклучувајќи ги и традиционалните вери и анимизмот[5].

Кралство Аксум, кои покривало голем дел од денешна северна Етиопија и Еритреја, се појавило некаде околу првиот или вториот век[6][7]. Жителите изградиле голем број на големи стели, кои служеле за религиозна намена во претхристијанските времиња[8]. Повеќе од 200 години по формирањето на кралството, во земјата било донесено христијанството под водство на кралот Езана.[9]. Еритреја исто така била една од првите земји со исламски населби во Африка, бидејќи дел од прогонетите муслимани од Мека се населиле во овој регион.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eritrea“. U.S. State Department. Архивирано од изворникот 2011-05-25. Посетено на 2017-07-03.
  2. Mapping the Global Muslim Population Архивирано на 19 јуни 2018 г.. Pew Research. October 2009
  3. 3,0 3,1 Fisher, Jonah (17 September 2004). „Religious persecution in Eritrea“. BBC News. Посетено на 11 December 2009.
  4. http://www.state.gov/j/drl/rls/irf/2007/90096.htm
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2017-07-03.
  6. Munro-Hay, Stuart (1991) Aksum: An African Civilization of Late Antiquity Архивирано на 23 јануари 2013 г.. Edinburgh: University Press, p. 57 ISBN 0-7486-0106-6.
  7. Henze, Paul B. (2005) Layers of Time: A History of Ethiopia, ISBN 1-85065-522-7.
  8. Brockman, Norbert (2011). Encyclopedia of Sacred Places, Volume 1. ABC-CLIO. стр. 30. ISBN 159884654X.
  9. Aksumite Ethiopia. Workmall.com (24 March 2007). Посетено на 3 March 2012.