Прејди на содржината

Религија во Екваторска Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Религија
религија процент
Христијани
  
93 %
Муслимани
  
1 %
Останати
  
6 %

Религијата во Екваторска Гвинеја има значајна улога во секојдневниот живот на луѓето во земјата. Најголема религија во Екваторска Гвинеја е христијанството со околу 93% од населението на земјата, од кои 87% се Римокатолици. 5% од населението практикуваат локални религии и 2% се муслимани, бахаисти и останати религии[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „U.S. Department of State“. State.gov. 2007-09-14. Посетено на 2010-05-03.