Религија во Демократска Република Конго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Религија во Демократска Република Конго
Религија процент
Римокатолици
  
36,8 %
Протестанти
  
32 %
Останати христијани
  
11,2 %
Ислам
  
12 %
Стари религии
  
3 %
Останати или нерелигиозни
  
4 %

Религијата во Демократска Република Конго има значајна улога во секојдневниот живот на луѓето во земјата. Најголема религија во Демократска Република Конго е христијанството со околу 80% од населението на земјата. Од христијанските деноминации, 50% се Римокатолици додека 20% се Протестанти. Муслиманите (главно сунити) претставуваат 10% од населението, а другите (вклучувајќи ги синкретичките секти и домородните верувања) се околу 10%, според CIA World Factbook. Хиндуизмот кој не е широко распространет, зазема 0,18% од популацијата[1]. Кимбангизмот се гледал како закана за колонијалниот режим и бил забранет од страна на Белгијците. Неговите следбеници бројат околу 3 милиони луѓе,[2].

62% од протестантските деноминации во земјата се верници на Христовата црква на Конго. Честопати, оваа црква се нарекува во земјата само како Протестантска црква, бидејќи таа опфаќа повеќе од 20% од сите протестанти во земјата[3]. Исламот е воведен и главно се шири од страна на арапските трговци.[4].

Традиционалните религии се монотеизам, анимизам, витализам, гатење и магии, главно варираат во голема мера меѓу етничките групи. Синкретичките секти често се припојуваат кон христијанството со традиционалните верувања и ритуали, а не можат да бидат прифатени како дел од христијанството. Сепак, реалено бројот на лица кои може да се категоризираат во една или друга верска група е ограничен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CIA World Factbook: DR Congo
  2. "Zaire (Democratic Republic of Congo)", Adherents.com – Religion by Location. Архивирано 29 јуни 2011 г.. Sources quoted are CIA Factbook (1998), 'official government web site' of Democratic Republic of Congo. Retrieved 25 may 2007.
  3. „Religiously Remapped - Mapping Religious Trends In Africa - Dataset of Religious Affiliations“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-14. Посетено на 2017-07-03.
  4. referenced by the European Christian orientalist Timothy Insoll. The Archaeology of Islam in Sub-Saharan Africa By Timothy Insoll