Прејди на содржината

Религија во Јужен Судан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Религија во Јужен Судан[1]
Религија Процент
Христијанство
  
60,5 %
Традиционална
  
32,9 %
Ислам
  
6,2 %
Останати
  
0,4 %

Религијата во Јужен Судан има значајна улога во секојдневниот живот на луѓето во земјата. Постојат конфликтни извештаи за религиозните верувања во Јужен Судан, иако сите се согласуваат дека трите главни религии се Африканската традиционална религија, христијанството и исламот. Претседателот на земјата, римокатолик по вероисповед, зборувајќи во катедралата Света Тереза во Џуба, изјавил дека Јужен Судан ќе биде нација која ќе ја почитува слободата на религијата.[2] Според различните извештаи е забележливо дека варираат процентите на приврзаниците на африканската традиционална религија и христијанството.[3][4][5][6][7][8][9]

Показатели[уреди | уреди извор]

Во раните 1990-ти години, официјалните документи на Судан како целина (Судан и Јужен Судан) покажале дека голем процент се придржува на африканската традиционална религија (17%) и христијанството (8%). Меѓу христијаните, поголем процент зазимаат Римокатолиците и англиканците, иако други деноминации се исто така активни, а верувањата на африканските традиционални религии често се помешани со христијанските верувања[10][11][12] .

Според најновите податоци спроведени од Pew Research Center од декември 2012 година, во 2010 година имало 6 милиони христијани (60,46%), 3 следбеници на африканската традиционална религија (32,9%), 610.000 муслимани (6.2%) и 50.000 останати од вкупно 9.940.000 луѓе во Јужен Судан[13].

Христијанство[уреди | уреди извор]

Христијанстово е најголема религиозна група во земјата. Најголем процент од христијанските деноминации зазимаат Римокатолиците со 55,83%, англиканците со 24,23%, Протестантите со 18,14 %, Пентекости со 0,58 %, Баптисти со 0,38 % итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The Pew Forum - Religious Composition by Country“. Архивирано од изворникот на 2013-11-16. Посетено на 2017-06-23.
 2. „South Sudan To Respect Freedom Of Religion Says GOSS President | Sudan Radio Service“. Sudanradio.org. 21 February 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-12. Посетено на 9 July 2011.
 3. „South Sudan profile“. BBC News. 8 July 2011. Посетено на 9 July 2011.
 4. "Background Note: Sudan" U.S. Department of State 9 November 2010 Retrieved 8 December 2010
 5. Kaufmann, E.P. Rethinking ethnicity: majority groups and dominant minorities. Routledge, 2004, p. 45.
 6. Minahan, J. Encyclopedia of the Stateless Nations: S-Z. Greenwood Press, 2002, p. 1786.
 7. Arnold, G. Book Review: Douglas H. Johnson, The Root Causes of Sudan's Civil Wars. African Journal of Political Science Vol.8 No. 1, 2003, p. 147.
 8. „International Religious Freedom Report 2012 - South Sudan“. U.S. Department of State. Посетено на 2013-07-09.
 9. Sudan: A Country Study Federal Research Division, Library of Congress – Chapter 2, Ethnicity, Regionalism and Ethnicity
 10. Christianity, in A Country Study: Sudan, U.S. Library of Congress.
 11. "More than 100 dead in South Sudan attack-officials" Архивирано на 28 јуни 2011 г. SABC News 21 September 2009 Retrieved 5 April 2011
 12. Hurd, Emma "Southern Sudan Votes To Split From North" Sky News 8 February 2011 Retrieved 5 April 2011
 13. „Pew Forum on Religion“. Архивирано од изворникот на 2012-12-21. Посетено на 2017-06-23.