Рекорди на ФК Арсенал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

На оваа Страна има детален преглед на рекордите на ФК Арсенал.

Поединечни рекорди[уреди | уреди извор]

Настапи[уреди | уреди извор]

Најмлад[уреди | уреди извор]

Најстар[уреди | уреди извор]

Најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Само за официјални натпревари, вклучително и натпревари започнати од клупата. Броевите во загради се постигнати голови.

# Име Националност Лига Фа Куп Лига Куп Европски настапи Комјунити Шилд Вкупно
1 Дејвид О’Лири Ирска 558 0(11) 70 0(1) 70 0(2) 21 0(0) 3 (0) 722 0(14)
2 Тони Адамс Англија 504 0(32) 54 0(8) 59 0(5) 48 0(3) 4 (0) 669 0(48)
3 Џорџ Армстронг Англија 500 0(53) 60 (10) 35 0(3) 26 0(2) 0 (0) 621 0(68)
4 Ли Диксон Англија 458 0(25) 54 0(1) 45 0(0) 57 0(2) 5 (0) 619 0(28)
5 Најџел Винтерберн Англија 440 00(8) 47 0(0) 49 0(3) 43 0(1) 5 (0) 584 0(12)
6 Дејвид Симан Англија 405 00(0) 48 0(0) 38 0(0) 69 0(0) 4 (0) 564 00(0)
7 Пет Рајс 397 0(12) 67 0(1) 36 0(0) 27 0(0) 1 (0) 528 0(13)
8 Питер Стори Англија 391 00(9) 51 0(4) 37 0(2) 22 0(2) 0 (0) 501 0(17)
9 Џон Радфорд Англија 379 (111) 44 (15) 34 (12) 24 (11) 0 (0) 481 (149)
10 Питер Симпсон Англија 370 0(10) 53 0(1) 33 0(3) 21 0(1) 0 (0) 477 0(15)
11 Боб Џон Велс 421 0(12) 46 0(1) 00 0(0) 00 0(0) 3 (0) 470 0(13)
12 Греам Рикс Англија 351 0(41) 44 0(7) 47 0(2) 21 0(1) 1 (0) 464 0(51)
12 Реј Парлоу Англија 339 0(22) 44 0(4) 26 0(0) 52 0(5) 5 (1) 466 0(32)
14 Мартин Кион Англија 333 00(4) 40 0(0) 23 0(1) 49 0(3) 4 (0) 449 00(8)
15 Пол Дејвис Англија 351 0(30) 27 0(3) 51 0(4) 16 0(0) 2 (0) 447 0(37)
16 Еди Хапгуд Англија 393 00(2) 41 0(0) 00 0(0) 00 0(0) 6 (0) 440 00(2)
17 Пол Мерсон Англија 327 0(78) 31 0(4) 40 (10) 24 0(7) 3 (0) 425 0(99)
17 Денис Беркамп 315 0(87) 39 (14) 16 0(8) 48 (12) 5 (0) 423 (121)
19 Патрик Виера Франција 279 0(29) 48 0(3) 07 0(0) 68 0(2) 4 (0) 406 0(34)
20 Френк МекЛинток Шкотска 314 0(26) 36 0(1) 34 0(4) 19 0(1) 0 (0) 403 0(32)

Голгетери[уреди | уреди извор]

 • Најмногу голови во една сезона – 44, Тед Дрејк (1934-35)[2]
 • Најмногу лигашки голови во една сезона – 42, Тед Дрејк, (1934-35)[2]
 • Најмногу лигашки голови во една Премиер Лига сезона – 30, Тјери Анри, (2003-04)[2]

На еден натпревар[уреди | уреди извор]

Најмлад и најстар[уреди | уреди извор]


Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Само официјални натпревари. Броевите во загради се настапи.

# Име Националност Лига ФА Куп Лига Куп Европски настапи Комјунити Шилд Вкупно
1 Тјери Анри Франција 174 (254) 07 (24) 02 0(3) 42 (84) 1 (4) 226 (369)
2 Ијан Рајт Англија 128 (221) 12 (16) 29 (29) 15 (21) 1 (1) 185 (288)
3 Клиф Бастин Англија 150 (350) 26 (42) 00 0(0) 00 0(0) 2 (4) 178 (396)
4 Џон Радфорд Англија 111 (379) 15 (44) 12 (34) 11 (24) 0 (0) 149 (481)
5 Тед Дрејк Англија 124 (168) 12 (14) 00 0(0) 00 0(0) 3 (2) 139 (184)
6 Џими Брејн Англија 125 (204) 14 (27) 00 0(0) 00 0(0) 0 (1) 139 (232)
7 Даг Лишман Англија 125 (226) 10 (17) 00 0(0) 00 0(0) 2 (1) 137 (244)
8 Џо Хулм Англија 107 (333) 17 (39) 00 0(0) 00 0(0) 1 (2) 125 (374)
9 Дејвид Џек Англија 113 (181) 10 (25) 00 0(0) 00 0(0) 1 (2) 124 (208)
10 Денис Беркамп 087 (315) 14 (39) 08 (16) 12 (48) 0 (5) 121 (423)
11 Рег Луис Англија 103 (154) 13 (21) 00 0(0) 00 0(0) 2 (1) 118 (176)
12 Алан Смит Англија 086 (264) 06 (26) 16 (38) 07 (17) 0 (2) 115 (347)
13 Џек Ламберт Англија 098 (143) 11 (16) 00 0(0) 00 0(0) 0 (2) 109 (161)
14 Френк Степлтон Ирска 075 (225) 15 (32) 14 (27) 04 (15) 0 (1) 108 (300)
15 Дејвид Херд Шкотска 097 (166) 10 (14) 00 0(0) 00 0(0) 0 (0) 107 (180)
16 Џо Бејкер Англија 093 (144) 04 (10) 00 0(0) 03 0(2) 0 (0) 100 (156)
17 Пол Мерсон Англија 078 (327) 04 (31) 10 (40) 07 (22) 0 (3) 099 (423)
18 Дон Ропер Англија 088 (297) 07 (22) 00 0(0) 00 0(0) 0 (2) 095 (321)
19 Алан Сандерленд Англија 055 (206) 16 (34) 13 (26) 07 (14) 1 (1) 092 (281)
20 Клиф Холтон Англија 083 (198) 05 (18) 00 0(0) 00 0(0) 0 (1) 088 (217)

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

Во 2007, Џеорџ Истхам беше награден со метал, за играч кој не настапил за Англија на светското првенство во 1996.[3] Алан Бал, Тјери Анри, Роберт Пиерс и Жилберто Силва Имаат победено на Светско Првенство, но во моментот на освојување не играле за Арсенал.
Цеск ФабрегасПодоцна освои медал на ЕУРО 2008. Џон Јенсен, Робер Пирес и Силвијан Вилторд Имаат освоено Европска титула, но не додека играле за Арсенал.

Клупски рекорди[уреди | уреди извор]

Победи[уреди | уреди извор]

Порази[уреди | уреди извор]

Голови[уреди | уреди извор]

Поени[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

„Први“ случки[уреди | уреди извор]

Најголеми победи[уреди | уреди извор]

Најголеми порази[уреди | уреди извор]

Најголем нерешен резултат[уреди | уреди извор]

Серии[уреди | уреди извор]

Победи[уреди | уреди извор]

Нерешени[уреди | уреди извор]

 • Најмногу последователни нерешени натпревари (и во сите конкуренции и само во лигата) – 6 (3 март1 април 1961)

Порази[уреди | уреди извор]

Непоразени[уреди | уреди извор]

 • Најмногу последователни натпревари без пораз (во сите конкуренции) – 28 (9 април, 200724 ноември 2007)
 • Најмногу последователни натпревари без пораз (само во лигата) – 49 (7 мај 200316 октомври 2004) - Национален рекорд

Посетеност[уреди | уреди извор]

Се важат само официјални натпревари на првиот тим.

Национални рекорди[уреди | уреди извор]

Арсенал држат многу Фудбалски ркорди, вклучувакќи:

Континентални рекорди[уреди | уреди извор]

Арсенал има и рекорди во европски фудбал:

Јенс Леман (Германија), Емануел Ебуе (Брегот на Слонова Коска), Јохан Џуру (Швајцарија), Џастин Хојт (Англија), Вилиам Галас (Франција), Томас Росицки (Чешка), Жилберто Силва (Бразил), Цеск Фабрегас (Шпанија), Александар Хлеб (Белорусија), Емануел Адебајор (Tого), Робин ван Перси (Холандија).[9]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Appearances/Attendances Records“. Arsenal.com. 
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 „Goalscoring Records“. Arsenal.com. 
 3. England's '66 heroes to get World Cup medals“, „Daily Telegraph“, 2007-11-26.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Firsts“. Arsenal.com. 
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 5,15 5,16 5,17 5,18 5,19 „Record Scorelines“. Arsenal.com. 
 6. Арсенал го победил ФК Лејтон Ориент со 15-2 на натпревар за време на војната на 8 февруари, 1941, но ова не се важи како официјален натпревар.
 7. Невообичаено но Арсенал биле приморани да играат два натпревари во ист ден 12 декември 1896; додека првиот тим играл против ФК Лејтон во ФА Купот, резервите играле против Лоуборо во Лигата, тоа е причината за толку тешкиот пораз.
 8. Арсенал загубиле 9-0 од ФК Челси за време на војната на 21 април, 1916, но ова не се важи како официјален натпревар.
 9. Светските Топчии спремни за место во историјата“, „Daily Telegraph“, 2006-09-15 (посет. 24 декември 2006 г).

Извори[уреди | уреди извор]