Река Руж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Река Руж во Дирборн

Река Руж (англиски: River Rouge), позната уште како Руж Река, е река вo Метро Детроит вo американската држава Мичиген. Ова река е приток на реката Детроит.