Прејди на содржината

Реката Хелге

Координати: 55°51′30″N 14°14′10″E / 55.85833° СГШ; 14.23611° ИГД / 55.85833; 14.23611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Хелге
Изворно имеХелге а, Хелгеан
Местоположба
ЗемјаШведска
Физички особености
УстиеЗаливот Хано
 • координати
55°51′30″N 14°14′10″E / 55.85833° СГШ; 14.23611° ИГД / 55.85833; 14.23611
 • надм. вис.
0 м (0 ст)
Должина190 kм (120 ми)[1]
Големина на сливот4,748.9 km2 (1,833.6 ми)[2]
Проток 
 • просечен55 m3/s (1,900 cu ft/s)[1]
 • најголем320 m3/s (11,000 cu ft/s)[1]
Особености на сливот
Означување
Службен назив: Helge å
Прогласено:5 December 1974
Број16[3]

Реката Хелге е река која тече низ Смоланд и Сканија во јужна Шведска. Текот на реката ја води низ Кристијанштад и излегува до Ханобуктен во Балтичкото Море.

Во јужните делови има големи мочуришни предели со богат птичји свет. Биосферниот резерват на водното царство Кристијанштад се наоѓа во близина на Кристијанштад. Во сливното подрачје има 14 големи езера и 16 водотеци означени како од национална или регионална вредност. Има и 64 области на Натура 2000, од кои 14 се основани поради нивните високи природни вредности во водата.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Битка кај Хелгеш

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Helge å“. Nationalencyklopedin (Swedish). Посетено на 12 Јули 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) (бара претплата)
  2. „Län och huvudavrinningsområden i Sverige“ (PDF) (Swedish). Swedish Meteorological and Hydrological Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 12 јули 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Helge å“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  4. Manousaki, Evgenia; Andriesse, Hanneke; Hägglund, Gunnar; Ström, Axel; Esbjörnsson, Anna-Clara (2022-05-28). „The foot drawing method: reliability of measuring foot length and outward rotation in children with clubfoot“. BMC Musculoskeletal Disorders. 23 (1). doi:10.1186/s12891-022-05465-9. ISSN 1471-2474.