Прејди на содржината

Реик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реик
Основни податоци
ПотеклоМехикали, Долна Калифорнија, Мексико
Жанр(ови)
Години на активност2003–досега
Продукциска куќа/ќиSony Music
Членови
  • Хесус Алберто Наваро Росас
  • Хулио Рамирес Егија
  • Гилберто Марин Еспиноза

Реик се мексикански поп-рок бенд од Мехикали, Долна Калифорнија, формиран од Хесус Алберто Наваро Росас (главен вокал), Хулио Рамирес Егија (гитара, вокал во позадина) и Гилберто Марин Еспиноза (гитара).

Во 2003 година, Абелардо Васкес го завршил нивниот тогаш во зачеток музички проект, пробно наречен „Реик“. Абелардо Васкес ги поканил Хесус Наваро и Хулио Рамирес да ги снимат своите први демо снимки кај Џон Маере, кои беа објавени низ мексиканската клупска сцена. Двете од најуспешните демо - „Левементе“ и „Аора Син Ти“ - донеле пошироко распространето покривање низ Мексико. Во почетокот на 2004 година, Реик го поканил Гилберто да се приклучи на групата. Тие се познати уште од тогаш, главно во Латинска Америка и Соединетите Држави. Нивните видеа се емитувале на познати музички телевизиски канали, како што се MTV и HTV . Нивниот втор студиски албум, „Секунсија“, бил објавен на 12 декември 2006 година, во кој бил прикажан првиот сингл, „Инвиерно“ (објавен на 18 септември), кој се здобил со голема популарност заснована на латиноамериканската аеролема. На 30.09.2008 година Реик го издал својот трет студиски албум „Ун Дија Мас“, за кој тие ја освоиле наградата „Латинско Греми за најдобар поп албум од дуо или група со вокали“ во 2009 година.

Реик го потврдил нивното учество на Меѓународниот фестивал на песни Вича дел Мар во февруари 2015 година, а по нивната презентација го освоил Сребрениот и златен галеб.

Историја[уреди | уреди извор]

Создавање и деби албум[уреди | уреди извор]

На 24 мај 2005 година, Реик го издал својот истоимен деби албум, во продукција на Кико Сибријан. Името на групата, всушност, значи "гребло" (како во правењето жици на гитарата), но бендот сакал нивните мексикански слушатели кои не зборуваат англиски, да го изговорат правилно, па оттука и Реик. Првиот сингл „Јо Кисиера“ се здобил со големо вртење на мексиканските поп радио станици и наскоро отишол на бројот еден. Нивниот втор сингл „Ќе вида ла миа“ ги соборил и мексиканските топ листи, како и нивниот трет сингл „Новиембре син ти“. Нивниот четврти сингл, „Ниња“, не успеа да го собере успехот на нивните претходни синглови, табела само на бројот 33.

Деби-албумот на Реик го освоил златото во Мексико на 6 мај 2005 година, откако продале 50.000 примероци. Во јуни 2005 година, Реик отпатувале во Соединетите Држави за да го промовират нивниот албум и неговиот прв сингл. Тие имале промотивна мини-турнеја која ги посети Мајами, Мекален, Сан Антонио, Хјустон, Далас, Сан Хуан (Порторико) и Њујорк. Албумот бил официјално објавен во Соединетите држави во мај истата година. До денес, албумот има продадено 40.000 примероци само во САД. До мај, албумот бил сертифициран со платина во Мексико за продажба на 120.000 примероци. Холи има копира низ цел САД до денес. На 6 јули 2007 година, Реик учествувал на концертот „Alltel Wireless "Mi Círculo, Mi Música“ (Мојот круг, мојата музика) во Ел Пасо, Тексас.

На 8 август 2013 година, Реик настапиле на концертот на „MBLAQ“ во „Пепси Сентер“ во Мексико како гости изведувачи[1] а на 29 октомври тие настапиле на Сеулскиот меѓународен музички саем во 2013 година во Сеул, Јужна Кореја.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]