Режинал де Вишје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Режинал де Вишје

Режинал де Вишје бил деветнаесеттиот Голем мајстор на витешкиот ред Темплари, од 1250 до 1256.

Тој бил поддржувач и пријател во ввојската на францускиот крал Луј IX. Кралот нему му помогнал да биде избран за Голем мајстор. Тој имал кратко недоразбирање со кралот за мисијата на Хуго де Жуј, темпларскиот маршал во Дамаск. Во 1252 година, Хуго бил протеран од Ерусалимскот кралство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пирс Пол Рид, Темплари (1999), стр. 225-6.
Претходник
Гијом де Сонак
Голем мајстор
12501256
Наследник
Тома Берар