Прејди на содржината

Реденик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мексиканскиот револуционерен генерал Панчо Виља со две реденици

Реденик — појас со џебови за чување куршуми или за носење муниција. Најчесто се носел преку рамо, додека муницијата била на стомакот и градите. Иако се слични за користење, тие сепак се разликуваат од растоварачките елеци, кои се наменети за носење шаржери.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „bandolier“. Merriam-Webster. Архивирано од изворникот на 24 април 2023. Посетено на 24 април 2023.
  2. „реденик“Дигитален речник на македонскиот јазик