Региони во Чад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на регионите во Чад

Чад се дели на 22 региони (француски: régions).

Секој регион се дели на два до четири департмани (départments), со исклучок на градот Нџамена, кој е поделен на 10 окрузи (arrondissements).

Список на региони[уреди | уреди извор]

Ова е список на регионите во Чад по реформата во 2008 г.[1][2][3][4] Податоците за населението се од пописот во 2009 г.[1]

Бр. Регион Население
(2009)
Админ. центар
1 Бата 527.031 Ати
2 Шари-Багирми 621.785 Масења
3 Хаџер-Ламис 562.957 Масакори
4 Вади Фира 494.993 Билтин
5 Бар ел-Газел [1][2][3] 260.865 Мусоро
6 Борку 97.251 Фаја-Ларжо
7 Енеди 173.606 Фада
8 Гера 533.795 Монго
9 Канем 354.603 Мао
10 Лак 451.369 Бол
11 Западен Логон 683.293 Мунду
12 Источен Логон 796.453 Доба
13 Мандул 637.086 Кумра
14 Источно Мајо-Кеби 769.178 Бонгор
15 Западно Мајо-Кеби 565.087 Пала
16 Средно Шари 598.284 Сарх
17 Вадај 731.679 Абеше
18 Саламат 308.605 Ам Тиман
19 Сила 289.776 Гоз Бејда
20 Танџиле 682.817 Лаи
21 Тибести 21.970 Бардаи
22 Нџамена (град-регион) 993.492 Нџамена

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Second General Census of Population and Housing“ (PDF) (француски). Republique du Tchad - Institut national de la statistique, des études économiques et démographiques (INSEED). September 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 септември 2012. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  2. 2,0 2,1 „Decree fixing the number of municipal councilors of Chief towns of Regions and of Departments“. Légitchad (француски). Republique du Tchad - Le Conseil des Ministres [Republic of Chad - Council of Ministers]. 1 June 2011. Архивирано од изворникот на 1 септември 2012. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  3. 3,0 3,1 „Provisional list of candidates for legislative elections“ (PDF). JournalDuTchad.com (француски). Republique du Tchad - Commission Electorale Nationale Indépendante (CENI) [Republic of Chad - National Independent Electoral Commission]. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-07. Посетено на 2013-02-24. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  4. „Regions and departments of Chad (list and maps)“. United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). Посетено на 31 август 2012. Надворешна врска во |publisher= (help)