Регионален парк Децима-Малафеде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регионален парк Децима-Малафеде
Riserva Naturale Decima-Malafede
мапа
МестоРим, Италија
Најблизок градРим
Површина61,45 km2 (23,73 sq mi)
Воспоставен(а)6 Октомври 1997 (Regional Law no. 29)[се бара извор]
Управно телоRomaNatura
romanatura.roma.it/parchi/decima malafede.php

Природниот резерват Децима-Малафеде е заштитена природна област на Лацио, Италија. Таа е целосно вклучена на територијата на општината Рим. Има површина од приближно 6.145 хектари односно 7.839 километри. Резерватот е основан во 1997 година.[1]

Паркот е на југозападната страна од градот Рим, ограничен со Гранде Ракордо Ануларе, Виа Понтина, Виа Лаурентина и територијата на општината Помезија.

Паркот е познат по неговите диви свињи, додека седиментните карпи содржат човечки праисториски остатоци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A first landscape bond dates back to 1985, followed in 1996 by the definition of the boundaries of the area. Source: parks.it.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Регионален парк Децима-Малафеде на Ризницата ?
  • Official website Архивирано на 24 септември 2008 г.
  • Agrinet Архивирано на 20 септември 2008 г.
  • Il parco Архивирано на 13 мај 2006 г.
  • Geology Архивирано на 27 септември 2007 г.
  • „Riserva Naturale di Decima Malafede“. Parks.it. Посетено на 14 April 2020.
  • „The red lake in the forgotten reserve“. Lost Memories.