Ребека Фергусон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребека Фергусон

 Ребека Луиза Фергусон Сундстром (родена на 19 октомври 1983 година) е шведска глумица. Ја започнала својата глумечка кариера со шведската сапунска опера Nya tider (1999–2000) и продолжила да глуми во филмот Дух што се дави (2004). Таа дошла до меѓународна важност со нејзиниот портрет на Елизабет Вудвил во британската телевизиска минисерија Белата кралица (2013), за која била номинирана за Златен глобус за најдобра глумица во минисерија или телевизиски филм.

Фергусон глумела како агентката на МИ6, Илса Фауст во акциониот шпионски филм: Невозможна мисија - Нечесните нации (2015) и неговото продолжение во (2018). Таа исто така ја играла Џени Линд во музичкиот филм „Најголемиот шоумен“ и глумела во научно-фантастичниот хорор филм „Живот“ (и во 2017 година), глумела во хорор филмот „Заспан доктор“ (2019) и имала споредна улога во комедијата-драма Флоренс Фостер Џенкинс (2016), мистериозниот трилер Девојката на возот (2016) и научно-фантастичниот филм Маж во црно: Интернационал (2019). Таа ја портретирала Лејди Џесика во научно-фантастичниот епик „Дјун“ (2021).

Ран живот[уреди | уреди извор]

Фергусон е родена во Стокхолм и израснала во областа Васастан во центарот на Стокхолм. Нејзината мајка, Розмари Фергусон, е Британка, и се преселила од Британија во Шведска на 25-годишна возраст. Нејзиниот татко е Швеѓанец. Нејзината баба по мајка е од Северна Ирска, а нејзиниот дедо по мајка е Шкотланѓанец. Фергусон го зела презимето на нејзината мајка како уметничко име.

Таа посетувала училиште за англиско говорно подрачје во Шведска и пораснала двојазично, зборувајќи шведски и англиски. Фергусон одела на Музичкото училиште на Адолф Фредрик во Стокхолм и дипломирала во 1999 година.

Од 13-годишна возраст, таа работела како модел и се појавувала во списанија и телевизиски реклами за реклами за козметика, облека и накит. Фергусон танцувала од многу рана возраст; таа танцувала балет, тап-танц, џез, уличен фанк и танго. Таа предавала аргентинско танго во танцова компанија во Лунд, Шведска неколку години, додека ја продолжила својата работа на неколку кратки уметнички филмски проекти. Несигурна дали сакала да глуми, Фергусон имала други работи, како на пример да работи во дневен центар, како дадилка, во продавница за накит, во продавница за чевли и во корејски ресторан.

Кариера[уреди | уреди извор]

Фергусон заедно со Стивен Гетјен на светската премиера на Mission: Impossible – Rogue Nation во Виена во 2015 година

Фергусон станала познат како девојка од високата класа Ана Грипенхиелм во шведската сапуница Nya tider (1999–2000). Таа подоцна ја играла Криси Ериксон во шведско-американскиот сапун Оушн Ејв (2002). Шведскиот режисер Ричард Хоберт ја забележал на градскиот пазар Симрисамн во 2011 година, поради што таа глумела во неговиот филм „Еднонасочно патување до Антиб“. Таа, исто така, се појавила во хорор филмот Дух што се дави (2004) и филмот VI од 2013 година заедно со Густаф Скарсгард.

Во август 2012 година, било објавено дека Фергусон добила улога да ја игра Елизабет Вудвил во десетделната историска телевизиска драма на ВВС „Белата кралица“ (2013), заснована на воените романи на Филипа Грегори „Војна на братучедите“ за жените од Војна на розите. Изведбата на Фергусон во Белата кралица била дочекана со пофалби од критичарите, и ѝ донесла номинација за наградата Златен глобус за најдобра глумица во минисерија или телевизиски филм.

Во 2015 година, Фергусон ја имала главната женска улога во петтата Невозможна мисија – Нечесните нации, за кој што добила позитивна критика. Том Круз ја избрал Фергусон да глуми покрај него во филмот откако ја гледал во Белата кралица. Таа репризирала својата улога во 2018 година. Тоа е најголемиот комерцијален успех на Фергусон досега. Таа ги играла двојните улоги на Катја и Лорен во шпионскиот трилер од Ладна Војна во режија на Шамим Сариф, И покрај снегот што паѓа (2016 година), покрај Сем Рид и Чарлс Денс. За нејзината изведба во филмот, таа ја освоила наградата за најдобра глумица на фестивалот на независен филм во Прага во 2016 година. Подоцна истата година, Фергусон се појавила во Флоренс Фостер Џенкинс на Стивен Фрирс заедно со Мерил Стрип и трилер адаптацијата на книгата на Тејт Тејлор Девојката на возот.

Во 2017 година, Фергусон играла главната женска улога во сај-фај хорор филмот Живот, наспроти Џејк Гиленхал и Рајан Рејнолдс, глумела во трилерот на Томас Алфредсон Снешкото, заедно со Мајкл Фасбендер и Шарлот Гензбур, и глумела како шведската оперска пејачка Џени Линд во музичкиот филм „Најголемиот шоумен“, со Хју Џекмен и Мишел Виламс. Во 2019 година, Фергусон имала неколку главни филмски улоги, вклучително и во „Заспан Доктор“, адаптација на истоимениот роман на Стивен Кинг. Таа ја игра Лејди Џесика во адаптацијата на Дени Вилнев на „Дина“, поставена за 2021 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, Фергусон родила син со нејзиното момче Лудвиг Халберг. По нејзиниот успех во сапунската опера и раѓањето на нејзиниот син, таа се преселила со своето момче во Симрисамн, на шведскиот југоисточен брег. Парот се разделил во април 2015 година.

Во 2018 година, таа ја објавила својата бременост, а подоцна истата година ја родила ќерката со нејзиниот сопруг Рори. Во јануари 2019 година, таа објавила дека таа и Рори неодамна се венчале. Таа и нејзиниот сопруг имаат куќа во Ричмонд, југозападен Лондон, поради близината на студијата Пајнвуд и Шепертон.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм
година Наслов Улога Белешки
2004 година Дух што се дави Аманда
2010 година Ленарт Персонал за домашна нега Краток филм
Пулс Линда Краток филм
2011 година Неодоливо Жена Краток филм
Еднонасочно патување до Антиб Марија
2013 година VI Линда
2014 година Херкулес Ергенија
2015 година Мисија: Невозможна – Нечесните нации Илса Фауст
2016 година И покрај снегот што паѓа Катја / Лорен
Флоренс Фостер Џенкинс Кетлин Ведерли
Девојката во возот Ана Вотсон
2017 година Најголемиот шоумен Џени Линд
Животот Миранда Норт
Снешкото Катрин Брат
2018 година Девојче со кибритчиња Мајка Краток филм
Невозможна мисија Илса Фауст
2019 година Доктор Спиј Шапка Роуз
Детето што би било крал Моргана
Мажи во црно: меѓународен Риза Ставрос
2020 година Студена ноќ Џени Соренсен Филмот од 2008 година објавен во 2020 година
2021 година Реминисценција Меј
Дина Лејди Џесика
2022 година Мисија: Невозможна 7 Илса Фауст Снимање
Телевизија
година Наслов Улога Белешки
1999–2000 година Nya tider Ана Грипенхиелм 54 епизоди
2002 година Ocean Ave. Криси Ериксон Епизода: „#1.5“
2008 година Валандер Луиз Фредман Епизода: „Sidetracked“
2013 година Инспекторот и морето Јасмин Ларсон Епизода: „Der Wolf im Schafspelz“
Белата кралица Елизабет Вудвил Главна улога (минисерија)
Ватикан Оливија Боргезе Телевизиски филм
2014 година Црвениот шатор Дина Главна улога (минисерија)
2021 година Волна Џулиет Главна улога

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Номинирана работа Резултат
2011 година Меѓународен филмски фестивал во Стокхолм Награда за ѕвезда во подем Номинирана [1]
2013 година Меѓународен филмски фестивал во Стокхолм Награда за ѕвезда во подем Номинирана [2]
2014 година Награди Златен глобус Најдобра глумица - минисерија или телевизиски филм Номинирана [3]
2015 година Меѓународен филмски фестивал Хемптон Изведувач на пробив Победничка [4]
2016 година Меѓународен филмски фестивал Бафало Најдобра глумица во главна улога Победничка [5]
Фестивал на независен филм во Калифорнија Најдобра глумица Победничка [6]
Награди за избор на критичарите Најдобра глумица во акционен филм Номинирана [7]
Империја награди Најдобар женски новодојденец Номинирана [8]
Асоцијација за онлајн филм и телевизија Најдобра изведба на пробив: Жена Номинирана [9]
Прага независен филмски фестивал Најдобра глумица Победничка [10]
2019 година Награди на Fright Meter Најдобра споредна женска улога Победничка [11]
Друштво на филмски критичари во Сиетл Негативец на годината Номинирана [12]
Здружението на филмски критичари на Јута Најдобра споредна женска улога [13]
Круг на женски филмски критичари Најдобра глумица Номинирана [14]
2020 година Награди за моторна пила Фангорија Најдобра споредна женска улога Победничка [15]
2021 година Награди на Сатурн Најдобра глумица [16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Svenska skådespelartalanger nominerade till L'Oréal Paris Rising Star“. Cision (шведски). 19 October 2011.
 2. „Citroën DS Rising Star nominerade 2013“. Stockholm Film Festival. Архивирано од изворникот на 2 December 2014. Посетено на 6 December 2014.
 3. „Golden Globes 2014: The complete list of nominees and winners“. Los Angeles Times. 12 January 2014. Посетено на 30 July 2018.
 4. „Variety and Hamptons International Film Festival Host 10 Actors to Watch Brunch“. Variety. Penske Business Media, LLC. 10 October 2015. Посетено на 13 December 2015.
 5. „2016 BNFF Award Winners“. Buffalo Niagara Film Festival. Архивирано од изворникот на 2021-09-27. Посетено на 26 May 2020.
 6. „2016 CAIFF Slate Award Winners“. California Independent Film Festival. Посетено на 26 May 2020.
 7. Hipes, Patrick (14 December 2015). „Critics' Choice Awards Nominations: Mad Max Leads Film; ABC, HBO, FX Networks & Fargo Top TV“. Deadline. Penske Business Media, LLC. Посетено на 14 December 2015.
 8. Nugent, John (18 February 2016). „Jameson Empire Awards 2016: Star Wars and Mad Max lead the nominations“. Empire Online. Посетено на 25 November 2018.
 9. „20th Annual Film Awards (2015)“. Online Film & Television Association. 26 May 2020.
 10. „PIFF Prague Independent Film Festival Announces 2016 Award Winners“ (PDF). Prague Independent Film Festival. 21 August 2016.
 11. „2019 Fright Meter Award Winners“. Fright Meter Awards. Архивирано од изворникот на 2020-08-11. Посетено на 26 May 2020.
 12. The Irishman Leads the 2019 Seattle Film Critics Society Nominations“. seattlefilmcritics.com. 9 December 2019.
 13. „Utah Film Critics Association 2019 Awards Winners“. KUTV. 23 December 2019.
 14. Neglia, Matt (9 December 2019). „The 2019 Women Film Critics Circle (WFCC) Nominations“. Next Best Picture. Посетено на 9 December 2019.
 15. „Ari Aster (Again!) Dominates FANGORIA Chainsaw Awards“. Fangoria. 11 February 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-23. Посетено на 2021-11-03.
 16. „Saturn Awards Nominations: Star Wars: Rise Of Skywalker, Tenet, Walking Dead, Outlander Lead List“. Deadline. 4 March 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]