Ребека Лилјеберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребека Лилјеберг
Роден(а)Ребека Менструле Лилјеберг
13 мај 1981(1981-05-13)(42 г.)
Никварн, (Содерсталје), Стокхолм, Шведска
Алма матерКаролинска Институт
Занимање
Активен период1991-2002
ПартнерАлександер Скеп
ДецаТеодор (2002), Вера (2005), Керстин (2009)

Ребека Менструле Лилјеберг (родена на 13 мај 1981 година) е поранешна шведска глумица која глумеше во шведскиот филм „Покажи ми љубов“ (Fucking Åmål) (1998).[1]

Ран живот и кариера[уреди | уреди извор]

Ребека е родена во градот Торинге, Шведска, од 18-годишна швеѓанка - Кристина и 24-годишен татко Финец, Јирки. Нејзините родители се развеле кога таа имала една година. На 9-годишна возраст, Лилјеберг ја започнала својата глумечка кариера кога освоила улога во серијата „Суневиот Божиќ“. Помеѓу 1993 и 1997 година, таа се вклучила во аматерски театар, кој го продолжила сè додека не се појавила во улогата на филмот „Близок контакт“ подоцна во 1997 година. Следната година, таа го постигнала својот чекор напред во филмот на Лукас Модисон, „Покажи ми љубов“ (Fucking Åmål) во 1998 година. Таа се откажала од средното училиште за да го сними филмот, кој на крајот и ја донел наградата Гулдбаге во 1999 година за најдобра глумица, заедно со Александра Далстрем.[2]

По нејзините улоги во „Покажи ми љубов“ и „Шердил“, Лилјеберг започнала образование за возрасни, со цел да дипломира од средно училиште. Додека студирала, таа исто така глумела во релативно успешната арт-куќа филм „Бакнежот на мечката“, кој бил нејзин прв и единствен филм на англиски јазик и бил карактерот и бил синхронизиран во шведската верзија на филмот Т-Рекс: Назад кон Кредата“. Во 2002 година, таа го завршила курсот за образование на возрасни и продолжила да студира медицина на Каролинска институт во Стокхолм, еден од најголемите медицински универзитети во Европа.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лилјеберг престанала да глуми по нејзиниот филм „Бакнежот на мечката“ (2002 година) и сега работи како педијатар.[се бара извор] Таа живее во Стокхолм.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • (1991) Суневиот Божиќ (ТВ серија)
 • (1997) Близок Контакт (краток филм)
 • (1998) Синиот цвет на копнежот (ТВ серија)
 • (1998) Покажи ми љубов
 • (1998) Литивм (само асистент за производство)
 • (1999) Каде завршува виножитото
 • (1999) Шердил
 • (1999-2000) Ева и Адам (ТВ серија)
 • (2000) Доктор по архипелаг (ТВ серија)
 • (2000) Феделседаген
 • (2002) Бакнежот на мечката

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Rebecca Liljeberg“. Swedish Film Database. Swedish Film Institute. Посетено на January 31, 2010.
 2. „Rebecka Liljeberg“. Filmbug. Посетено на September 29, 2013.
 3. „Biography for Rebecka Liljeberg“. IMDb. Посетено на September 29, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]