Прејди на содржината

Ребека Дремељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ребека Дремељ
Родена 25 јули 1980
Брежице, СФРЈ денес Словенија
Занимање модел, пејач, моден творец, глумица и ТВ-водителка

Ребека Дремељ (родена на 25 јули 1980 година во Брежице, Словенија, во тоа време СР Словенија, Југославија ) е словенечка пејачка, модел, моден творец, глумица и ТВ водител. Таа била избрана да ја претставува Словенија на Евро Сонг 2008 [1] во Белград, Србија со песната „ Враг нај взаме “.

Професионален и личен живот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Barclay, Simon. Eurovision Song Contest – The Complete & Independent Guide 2010. Simon Barclay. стр. 175–. ISBN 978-1-4457-8415-1. Посетено на June 26, 2011.