Раќибож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Раќибож
Раќибож
Грб
Грб
Мото на градот:
Локација
Координати : 50°05′N 18°13′E

Временска зона : CET (UTC+1)
- лето: (DST) CEST (UTC+2)

Управа

Држава

Полска

Војводство

Шлезија

Повјат

Раќибож

Општина

Раќибож

Градоначалник

Миро Ленк
Географија

Површина

74,96 км²

Надморска височина

Население

Население

55,818

Густина

745 ж./км²
Општи податоци

Поштенски број

47-400

Повикувачки број

+48 32

Автомобилска ознака

SRC

Официјална страница

www.raciborz.pl

Раќибож (полски: Racibórz, германски: Ratibor) — град и општина во Полска во Шлезија. Хшанов се наоѓа на двете страни на реката Одра. Има површина од 74,96 км² и 55.818 (2014) жители.