Рајхартсвербен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајхартсвербен
Дел во Вајсенфелс
Рајхартсвербен is located in Германија
Рајхартсвербен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 131 м
Население 1.227  (31 декември 2009)
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Портал www.reichardtswerben.de
Координати 51°15′N 11°57′E / 51.250° СГШ; 11.950° ИГД / 51.250; 11.950Координати: 51°15′N 11°57′E / 51.250° СГШ; 11.950° ИГД / 51.250; 11.950

Рајхартсвербен (германски: Reichardtswerben) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Вајсенфелс.