Прејди на содржината

Рајстинг

Координати: 47°55′0″N 11°6′0″E / 47.91667° СГШ; 11.10000° ИГД / 47.91667; 11.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајстинг
Парохиска црква Свети Ремигиј
Парохиска црква Свети Ремигиј
Парохиска црква Свети Ремигиј
Грб на Рајстинг
Рајстинг во рамките на Германија
Рајстинг
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Баварија
Округ Вајлхајм-Шонгау
Градоначалник Мартин Хок[1]
Основни податоци
Површина 21,98 км2
Надм. височина 553 м
Население 2.290 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WM
Пошт. бр. 82399
Повик. бр. 08807
Портал www.raisting.de
Местоположба на Рајстинг во рамките на округот Вајлхајм-Шонгау
Карта
Карта
Координати 47°55′0″N 11°6′0″E / 47.91667° СГШ; 11.10000° ИГД / 47.91667; 11.10000
Параболични антени на радио телескопската станица во Рајстинг

Рајстингопштина во округот Вајлхајм-Шонгау, во Баварија, Германија.

Фудбалскиот клуб на градската асоцијација СВ Рајстинг, создаден во 1924 година, го доживеал својот најголем успех во 2013 година кога за прв пат ја освоил промоција во јужната дивизија на Баернлигата.

Градот е дом на првата копнена сателитска станица во Германија, Земјината станица Рајстинг.[3]

Транспорт

[уреди | уреди извор]

Градот има железничка станица, станицата Рајстинг, на линијата Меринг-Вајлхајм.

  1. Liste der ersten Bürgermeister/Oberbürgermeister in kreisangehörigen Gemeinden, Bayerisches Landesamt für Statistik, 15 July 2021.
  2. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  3. „Radom Raisting - Bedeutung“. radom-raisting.de. Посетено на 2021-09-22.