Рајрок

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рајрок или Раирок е населено место (село или мало гратче) во Маршалските Острови. Рајрок се наоѓа во југоисточниот дел атолот Маџуро, меѓу Делап и Аџелтаке.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Рајрок има население од околу 2000 жители, од кои половин се под 15 години. На пописот од 1988 година Рајрок имал 2021 жител на површина од 0.622 км2.[2] 924 од 2021 жител биле помлади од 15 години.[3] Во 1999 година имало 3846 жители,[4] а за 2009 се проценувало дека имало 6390.[5] Во Рајрок има училиште, складиште и автобуска станица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. [2]
  3. [3]
  4. [4]
  5. [5]

Координати: 7°04′18″N 171°18′54″E / 7.07167° СГШ; 171.31500° ИГД / 7.07167; 171.31500

Поврзано[уреди | уреди извор]