Рајо, Гајо и Влајо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајо, Гајо и Влајо
Рајо, Гајо и Влајо.jpg
Прво појавување
Внуците на Пајо (цртан филм, 1938)
СоздавачАл Талијаферо
Карл Баркс
Ликовен осмислувачКарл Баркс
Разработени одКарл Баркс
Џек Кинг
Информации
Полмашки

Рајо, Гајо и Влајо (англиски: Huey, Dewey, and Louie — Хјуи, Дјуи и Луи) — тројца браќа пајчиња, кои се јунаци на цртаните филмови и стриповите на компанијата Волт Дизни. Создадени се од уметниците на Дизни, Тед Озборн и Ал Талијаферо. Тие првпат се појавиле во колумна за стрип во весник на 17 октомври 1937 г. Првото појавување како цртани ликови се случило во цртаниот филм „Внуците на Пајо“ (англ. Donald's Nephews), објавен на 15 април 1938 г.[1] Рајо, Гајо и Влајо се внуци на Пајо Паторот, синови на Дела Паторот и правнуци на Бајо Паторот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вечниот Пајо Патор слави 80-ти роденден – DW – 9.06.2014“. dw.com. Посетено на 2023-03-07.
  2. Comic Vine, retrieved October 31, 2014. (Character database was searched by most appearances.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]