Рајнска Клисура

Координати: 50°10′25″N 7°41′39″E / 50.1736° СГШ; 7.69417° ИГД / 50.1736; 7.69417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнска Клисура
светско наследство на УНЕСКО
St. Goarshausen, castle Katz with Loreley rock in the Rhineland-Palatinate
МестоRheinland Pfalz and Hessen in Germany
Критериумкултурно: (ii), (iv), (v)
Навод1066
Запис2002 (XXVI заседание)
Површина27,250 ha (67,300 acres)
Преоден појас34,680 ha (85,700 acres)
Координати50°10′25″N 7°41′39″E / 50.1736° СГШ; 7.69417° ИГД / 50.1736; 7.69417
Рајнска Клисура во рамките на Германија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -55%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на во Германија

Рајската клисура е популарно име за долината на Горна Средна Рајна, делница на течението на Рајна во должина од 65 км помеѓу Кобленц и Бинген во Германија . Таа била додадена на листата на УНЕСКО на местата за светско наследство во јуни 2002 година заради уникатна комбинација од геолошки, историски, културни и индустриски причини.

Камењата во регионот се настанати во девонскиот период и се познати како рајнски фации. Ова е фосилна подлога на седиментни камени видови кои се состојат главно од чеша . Карпите подлегнаа на значително преклопување за време на Carboniferous период. Клисурата била издлабена за време на многу поновата нагорна линија за да ја напушти реката која се наоѓала на стрмните ѕидови висока 200 метри, најпознатата одлика била Лорели .

Клисурата поседува сопствена микроклима и делува како коридор за видовите што не се пронајдени на други места во регионот. Нејзините падини долго време се претворени во тераси за земјоделството, особено лозарството кое има добри услови на падините на југ. Повеќето од лозовите насади припаѓаат на винскиот регион на Средна Рајна, но најјужните делови на клисурата Рајна се наоѓаат во Раинау и Нахе.

Реката бил важен трговски пат во Средна Европа од праисторијата и низа мали населби се создале по должината на бреговите. Ограничени по големина, многу од овие стари градови задржуваат историски чувства се дп денес. Со зголемување на богатството, се појавиле многу замоци, а долината станала основен регион на Светото Римско Царство. Таа била во центарот на Триесетгодишната војна, која оставила многу од замоците во рушевини, што денес претставува особена туристичка атракција за денешните крстосувачки бродови кои пловат по реката. Едно време формирајќи граница на Франција, во 19 век, долината станала дел од Прусија, а нејзиниот пејзаж стана најистакната слика на Германија .

Овој дел од Рајна е длабоко присутен во фолклор, како што е легендарниот замок на Рајна како место на одвивање на дејствието на операта Геттердамбург . Годишните фестивали Рајна во пламен вклучуваат спектакуларни прикази за огномет во Санкт-Гоар во септември и Кобленц во август, најдобар поглед од еден од конвојот бродови.

Градови и градови по должината на клисурата[уреди | уреди извор]

 • Кобленц (запад + исток)
 • Лајнштајн (исток)
 • Ренс (запад)
 • Брабух (исток)
 • Боппард (запад)
 • Св. Гоарсхаузен (исток) и речиси директно спротивното
 • Сант Гоар (западно) од карпата Лорели (исток)
 • Обервезел (запад)
 • Кауб (исток)
 • Бахарах (запад)
 • Лор (исток)
 • Асмансхаузен (исток)
 • Бинген (запад)
 • Радесхајм (исток)