Рајнсберг (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рајнсберг (Германија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајнсберг
Грб на Рајнсберг
Рајнсберг (Саксонија) се наоѓа во Германија
Рајнсберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Бернд Хубрихт (CDU)
Основни податоци
Површина 49,75 км2
Надм. височина 335 м
Население 2.918 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09629
Повик. бр. 037324
Портал www.gemeinde-reinsberg.de
Местоположбата на Рајнсберг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°00′30″ СГШ 13°21′50″ ИГД / 

Рајнсберг (германски: Reinsberg) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]