Рајац (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рајац е планина во западна Србија . Врвот на планината се наоѓа на 848 метри надморска висина.

Планината е најдобро развиено туристичко место и најпристапна во околината на Белград . На Рајац се водела битката кај Колубара за време на Првата светска војна . Сè уште се видливи рововите ископани од српската војска во ноември 1914 година.[1]

Природата[уреди | уреди извор]

Падините на планината се покриени со ливади, чистини и шума од бука, бреза, јасен, мисиркино даб, четинари, ела и бор . На ливадите растат голем број лековити растенија . Во шумите живеат фазан, срна, лисица, дива свиња, зајак и желка .[1]

Фестивал на режа[уреди | уреди извор]

Секоја година во јули има тридневен традиционален фестивал на косење. Главен хепенинг е конкуренцијата во традиционалното сечење трева со коса - косење. На големо поле натпреварувачите се собираат во традиционална фолклорна облека каде што ги изведуваат своите вештини за косење и кога ќе завршат се оценуваат од жирито. Не само што е важно да се биде најбрз, туку и квалитетот и техниката се важни за да се победи. Во овие три дена има многу концерти, а во големите шатори (Шатра) има многу традиционална фолклорна музика со маси и храна, главно свинско или јагнешко печено месо, но и киселата зелка е нешто што не смее да се пропушти. Музика во живо се изведува од многу уметници во текот на овие денови.

Качување по карпи во Рајац[уреди | уреди извор]

Рајац е првата и единствена гранитна карпа за качување во Србија. Сместен во селото Граѓеник, овој стар каменолом за гранит беше претворен во мала карпа за искачување со вкупно 36 забранети рути, тешкотии од 4б до 8а+.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Наводу 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 NATURE OF SERBIA - Holiday on the move. Belgrade: National Tourism Organisation of Serbia. 2013. стр. 50–51. ISBN 978-86-6005-295-9.
  2. „Rajac“. Penjanje u Srbiji - SerbianClimbing.com (српски). 2014-09-29. Посетено на 2021-05-10.