Прејди на содржината

Рашид Волис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рашид Волис
Позицијакрилен центар, центар
Висина2,08 м
Тежина102 кг
Број30, 36
Роден17 септември 1974(1974-09-17)(49 г.)
Филаделфија, Пенсилванија
НационалностСАД САД
ФакултетСеверна Каролина (1995–1997)
Драфт1995 / Рунда: 1 / Пик: 4-ти overall
Избран од Вашингтон Вашингтон Булетс
Проф. кариера1995–2013
Клубови
Како играч:
1995-1996Вашингтон Вашингтон Булетс
1996-2004Портланд Портланд Т. Блејзерс
2004Атланта Атланта Хокс
2004-2009Детроит Детроит Пистонс
2009-2010Бостон Бостон Селтикс
2012-2013Њујорк Никс Њујорк Никс
Како тренер:
2013–2014Детроит Пистонс (асистент)
Репрезентација
Инфо од: 29.11.2016.

Рашид АбдулШидВолис (роден на 17 септември 1974)[1] — поранешен американски кошаркар, кој играл 16 сезони во Националната кошаркарска асоцијација (НБА).

Роден во Филаделфија, Вплис играл колеџ кошарка на Универзитетот Северна Каролина пред да стигне во НБА во 1995 година. Првично избран од страна на Вашингтон Булетс (сега познат како Вашингтон Визардс) како четврти пик на НБА Драфтот 1995, Волис бил избран во вториот тим Ол-руки тим во неговата прва сезона. Потоа тој бил трејдуван во Портланд Треилблејзерс по завршувањето на сезоната. Во Портланд тој бил клучен член на тимот на Треилблејзерс што стигнал до финалето на Западната конференција во 1999 и 2000, и бил избран за НБА Ол-стар натпреварите во 2000 и 2001 година. Волис имал најдобри во кариерата во просек 19,4 бода по натпревар во 2002 година за Треилблејзерс.

Во текот на сезоната 2003-2004 Портланд го трејдувале Волис во Атланта каде што тој одиграл само еден натпревар пред да биде трејдуван во Детроит Пистонс. Со Пистонс, Волис го освоил НБА првенството во 2004 година, но го загубил НБА финалето во следната сезона. Поединечно, Волис бил НБА Ол-стар во 2006 и 2008 година. По сезоната 2008-2009, Волис заминал од Пистонс како слободен играч и потпишал со Бостон Селтикс, каде што играл до пензионирањето во 2010 година, за подоцна по двегодишна пауза тој да се врати на паркетот и потпишувајќи едногодишен договор со Њујорк Никс во 2012 година.

Волис во моментов е водечки НБА играч на сите времиња по бројот на направени технички фаули, со 317, што воглавно се должи на неговиот темперамент.[2] Тој исто така, го држи рекордот за најмногу технички грешки во една сезона, кога во сезоната 2000-2001 добил дури 41 техничка грешка во период од 80 натпревари, во просек од околу еден технички фаул на секои два натпревари. Својата кариера ја завршил на 17 април 2013 година.

Титули[уреди | уреди извор]

НБА статистика на кариерата[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Статистика од 18 декември 2016

Регуларен дел од сезоната[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
Ја означува сезона во која Волис ја освоил титулата во НБА
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1995-1996 САД Вашингтон 65 51 27.5 .487 .329 .650 4.7 1.3 0.6 0.8 10.1
1996-1997 САД Портланд 62 56 30.5 .558 .273 .638 6.8 1.2 0.8 1.0 15.1
1997-1998 САД Портланд 77 77 37.6 .533 .205 .662 6.2 2.5 1.0 1.1 14.6
1998-1999 САД Портланд 49 18 28.9 .508 .419 .732 4.9 1.2 1.0 1.1 12.8
1999-2000 САД Портланд 81 77 35.1 .519 .160 .704 7.0 1.8 1.1 1.3 16.4
2000-2001 САД Портланд 77 75 38.2 .501 .321 .766 7.8 2.8 1.2 1.8 19.2
2001-2002 САД Портланд 79 79 37.5 .469 .360 .734 8.2 1.9 1.3 1.3 19.3
2002-2003 САД Портланд 74 74 36.3 .471 .358 .735 7.4 2.1 0.9 1.0 18.1
2003-2004 САД Портланд 45 44 37.2 .442 .341 .742 6.6 2.5 0.8 1.6 17.0
2003-2004 САД Атланта 1 1 42.0 .333 .167 1.000 6.0 2.0 1.0 5.0 20.0
2003-2004 САД Детроит 22 21 30.6 .431 .319 .704 7.0 1.8 1.1 2.0 13.7
2004-2005 САД Детроит 79 79 34.0 .440 .318 .697 8.2 1.8 0.8 1.5 14.5
2005-2006 САД Детроит 80 80 34.8 .430 .357 .743 6.8 2.3 1.0 1.6 15.1
2006-2007 САД Детроит 75 72 32.3 .423 .351 .788 7.2 1.7 1.0 1.6 12.3
2007-2008 САД Детроит 77 76 30.5 .432 .356 .767 6.6 1.8 1.2 1.7 12.7
2008-2009 САД Детроит 66 63 32.2 .419 .354 .772 7.4 1.4 0.9 1.3 12.0
2009-2010 САД Бостон 79 13 22.5 .409 .283 .768 4.1 1.0 1.0 0.9 9.0
2012-2013 САД Њујорк 21 0 14.1 .387 .319 .700 4.0 0.3 0.6 0.7 7.0
Кариера 1109 956 32.7 .467 .336 .721 6.7 1.8 1.0 1.3 14.4
Ол-стар 4 0 19.3 .250 .100 .750 3.8 0.5 1.0 0.8 4.0

Плејоф[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1997 САД Портланд 4 4 37.0 .589 .400 .550 6.0 1.5 0.5 0.5 19.8
1998 САД Портланд 4 4 39.3 .489 .800 .500 4.8 2.8 0.5 0.5 14.5
1999 САД Портланд 13 13 36.0 .514 .111 .724 4.8 1.5 1.5 0.8 14.8
2000 САД Портланд 16 16 37.8 .489 .615 .773 6.4 1.8 0.9 1.3 17.9
2001 САД Портланд 3 3 42.7 .373 .364 .571 8.0 2.3 0.3 1.0 16.7
2002 САД Портланд 3 3 41.7 .406 .412 .813 12.3 1.7 0.7 0.7 25.3
2003 САД Портланд 7 7 37.1 .454 .400 .714 5.1 2.6 0.6 0.7 17.4
2004 САД Детроит 23 23 34.9 .413 .243 .767 7.8 1.6 0.6 2.0 13.0
2005 САД Детроит 25 25 33.0 .439 .337 .741 6.9 1.3 1.0 1.8 13.6
2006 САД Детроит 18 18 34.9 .430 .405 .527 6.3 1.8 0.6 0.8 14.1
2007 САД Детроит 16 16 35.8 .437 .347 .842 7.7 1.8 1.2 1.8 14.3
2008 САД Детроит 17 17 34.4 .424 .320 .744 6.4 1.6 1.1 1.9 13.2
2009 САД Детроит 4 4 30.5 .367 .500 .000 6.3 0.8 0.5 0.3 6.5
2010 САД Бостон 24 1 17.1 .416 .345 .828 3.0 0.4 0.4 0.6 6.1
Кариера 177 154 33.0 .444 .352 .717 6.2 1.5 0.8 1.3 13.5

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rasheed Wallace Stats, Height, Weight, Position, Draft Status and more“. Basketball-Reference.com (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  2. Wallace fined $35,000 for criticizing officials – Boston Celtics Blog – ESPN Boston
  3. 3,0 3,1 3,2 „Вкупно бодови, скокови и асистенции во НБА кариерата“. basketball-reference. Посетено на 21 декември 2016.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 „Најдобро во НБА кариерата“. basketball.realgm.com. Посетено на 21 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]