Рашау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рашау
Место во Рашау-Маркерсбах
Поглед кон Рашау
Поглед кон Рашау
Поглед кон Рашау
Грб на Рашау
Рашау во рамките на Германија
Рашау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Рашау-Маркерсбах
Место единици 2
Основни податоци
Површина 21,20 км2
Надм. височина 429 м
Население 3.948  (31 декември 2006)
 - Густина 186 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08352
Повик. бр. 03774
Портал www.raschau.de
Координати 50°32′N 12°50′E / 50.533° СГШ; 12.833° ИГД / 50.533; 12.833Координати: 50°32′N 12°50′E / 50.533° СГШ; 12.833° ИГД / 50.533; 12.833

Рашау (германски: Raschau) — село и поранешна општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2008 година заедно со Маркерсбах ја создава општината Рашау-Маркерсбах.