Рахим Самиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рахим Самиу
Rahim Samiu
РодUCK KLA.png ОВК
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниКосовска војна
Воен конфликт во Македонија, 2001

Рахим Самиу (албански: Rahim Samiu) е роден во селото Шемшево, Тетовско. Тој е поранешен член на ОВК, КЗК и ОНА. Во времето на македонскиот конфликт вил еден од организаторите на гранатирањето на полицискиот пункт во с. Шемшево[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „www.vmacedonia.com“ (Македонски). конс. 2011-02-19.