Рахила (скулптура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рахила
Статуата
Творец Микеланџело Буонароти
Година ок. 1542-1545
Вид Скулптура
Материјал Мермер
Место Црква „Свети Петар во окови“, Рим

Рахиласкулптура од Микеланџело на старозаветната фигура Рахила. Како и Леа, таа била дел од крајниот дизајн од 1542-1545 година за гробот на папата Јулиј II во црквата „Свети Петар во окови“ во која сè уште се наоѓа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • (на италијански) Umberto Baldini, Michelangelo scultore, Rizzoli, Milano 1973.
  • (на италијански) Marta Alvarez Gonzáles, Michelangelo, Mondadori Arte, Milano 2007. ISBN 978-88-370-6434-1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]