Рафиња (фудбалер 1985)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За фудбалерот на Барселона Рафиња (фудбалер, роден Февруари 1993) попознат како Рафиња

Рафиња
Rafinha 2016.jpg
Рафиња со Бајерн Минхен во 2016
Лични податоци
Полно име Марсио Рафаел Фереира де Соуза[1]
Роден на 7 септември 1985 (1985-09-07) (37 г.)
Роден во Лондрина, Парана, Бразил
Висина 1.71 m[2]
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен
Број 13
Младинска кариера
1992–1997 Гремио Лондрина
1997–2001 P.S.T.C.
2001–2002 Лондрина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2005 Коритиба 37 (3)
2005–2010 Шалке 04 153 (7)
2010–2011 Џенова 34 (2)
2011– Бајерн Минхен 160 (3)
Репрезентација
2002–2005 Бразил под 20 8 (2)
2008 Бразил под 23 8 (0)
2008– Бразил 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15
21, 21 April 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 13 June 2017

Марсио Рафаел Фереира де Соуза, попознат како Рафиња португалски изговор: [ʁɐˈfiɲa], (роден на 7 септември 1985 година) — бразилско-германски фудбалер кој игра како десен бек за Бајерн Минхен[3] и бразилската репрезентација. Неговото име во превод од португалски буквално значи "Малку Рафа". Тој е познат како вешт дефанзивец со добри вештини за додавање, брзо темпо, агилност и силен шут.[4]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players“ (PDF). FIFA. 7 December 2013. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Посетено на 7 December 2013.
  2. „Player Profile“. FC Bayern Munich AG. Посетено на 1 July 2012.
  3. „Brazilian defender inks three-year deal“ (германски). FC Bayern Munich. 1 June 2011. Посетено на 2 June 2011.
  4. „Player Profile“. whoscored.com. Посетено на 1 July 2012.