Рафиз Аљити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рафиз Аљити
Rafiz Aliti
Прекарикомандант М’суси
ДржаваUCK KLA.png ОВК
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001
Потпретседател на Собранието
На должноста
2008 – во служба
Лични податоци
Националност Албанец
Партија ДУИ

Рафиз Аљити (албански: Rafiz Aliti; Радуша, скопско, 29 април 1959) е македонски политичар и поранешен припадник, односно командант на т.н. ОНА, попознат како командант М’суси. Член е на ДУИ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Алити е роден во скопското село Радуша на 29 април 1959 година. Во Скопје завршил во гимназија Зеф Луш Марку, додека високото образование на Факултетот за физичка култура во Приштина на Косово. По професија е професор. За време на конфликтот од 2001 зема активно учество во т.н. ОНА и добива командантска функција. Псевдонимот му бил командант М‘суси (Mёsusi) и бил одговорен за реонот на Радуша[1]. Себеси се смета за дел од интелетуалното крило на т.о. ОНА и со тоа зема активно учество во формирањето на Демократската унија за интеграција, каде е потпретседател на партијата[2]. Во три наврата е пратеник во македонското собрание (2002-2006[3], 2006-2008[4] и 2008-2009[5]). Од јули 2008 година избран за потпретседател на Собранието на Република Македонија[6]. Добро ги познава српскиот и хрватскиот јазик. Женет е и живее во селото Радуша.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ма., Г.. „ПОРАНЕШНИТЕ КОМАНДАНТИ НА ОНА ПОДГОТВЕНИ НА ТРАЈНО ПОМИРУВАЊЕ И ЗАКОПУВАЊЕ НА ВОЕНИТЕ СЕКИРИ“, Вечер, 2 септември 2009 (посет. 18 ноември 2009 г). (на македонски)
  2. „Теута Арифи и Рафиз Алити потпретседатели на ДУИ“ (македонски). А1. 11.02.2006. конс. 2009-11-18. 
  3. „Пратенички состав 2002-2006“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2009-11-17. 
  4. „Пратенички состав 2006-2008“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2009-11-17. 
  5. „Пратенички состав 2008-2012“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2009-11-17. 
  6. „РАФИС АЉИТИ - ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2009-11-17.