Расолник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Расолник
Пита со расол
Пита со кисела зелка.jpg
Расолник
Дел од оброкотглавно јадење
Место на потеклоМакедонија
Температура на послужувањетопло
Главни состојкибрашно, расол, вода, масло,

Расолник или пита со расолпита со кисела зелка[1]. Расолникот се спрема во текот на зимскиот период, вообичаено во текот на пост, кога на располагање има расол. Расолникот обично се послужува топол, но може да се послужи и ладен.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Поимот „расолник“ потекнува од зборот „расол“ и се однесува на главната состојка од која истиот се приготвува.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]