Рарог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рарог, рарашек или рариг — старословенско митолошко суштество - огнен дух во форма на птица, поврзан со култот кон огништето [1].

Рарог од Марек Хапон

Според легендите сочувани во Чешка, рарогот може да биде роден од јајце, кое човек го вари девет дена и ноќи на шпорет.[2] Рарогот се претставува како птица (обично држи плен) или змеј со огнено тело.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Топоров В. Н. Рарог Мифологический словарь/ Гл. ред. Е. М. Мелетинский М. Советская энциклопедия, 1990. — 672 с.
  2. Топоров В. Н. Рарог Мифологический словарь Гл. ред. Е. М. Мелетинский Советская энциклопедия, 1990. — 672 с.