Раптор од Оклахома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раптор од Oклахома
Видкриптид
Подвид"Жив диносаурус"
Подрачје САД
Живеалиштедивина на Оклахома
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Раптор од Оклахома

Раптор од Оклахома (англиски: Oklahoma Raptor) наводно е криптид од Оклахома (САД).

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Се опишува како помал Тероподски диносаурус од семејството Дромеосауруси со кафеава боја со оштри закривени канџи на нозете.

Хронологија на средби со ова суштество и видувања[уреди | уреди извор]

  • Во јуни 2005 година се случио првото видување на Рапторот од Оклахома кога ова суштество претрчало преку автопатот 169 во близина на градот Талса. Сведокот на овој настан опишал дека видел животно кое наликува на Раптор од филмот "Јура парк".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]