Прејди на содржината

Ранко Деспотовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ранко Деспотовиќ (роден на 21 јануари 1983 година) е поранешен српски фудбалер кој играл на позицијата како напаѓач.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Ранко Деспотовиќ е роден во Лозница, Србија, Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Тој својот прв професионален натпревар го одиграл за клубот на ФК Лозница на само 17 години. Во неговите први три години играјќи фудбал постигнал речиси 30 гола, по што бил купен од екипата на ФК Војводина.

Во одреден дел од сезоната бил позајмен на пониско рангираниот клуб на ФК Мачва од Шабац, по што се вратил во тимот на Војводина, каде имал блескава сезона 2006–07 помагајќи му на тимот да дојде до третото место во лигата и да дојде на второто место во домашниот куп. За да помогнел сето ова да се постигне, тој на крајот на сезоната се нашол на врвот од топ листата за постигнати голови. Постигнал вкупно 17 голови во таа сезона.

Во јануари 2008 година, Деспотовиќ потпишал со клубот на ФК Рапид од Букурешт во Романија. Подоцна, во претстојната летна преодна сезона, Деспотовиќ се приклучил на тимот на Реал Мурсија за времетраење од три години и за сума од 1.500.000 евра. Него во клубот го донел селекторот Хавиер Клементе, а за неговите квалитети дознал додека бил тренер на репрезентацијата на Србија.[1]

Во сезоната 2009-10, Деспотовиќ останал во истата држава и тоа во нејзината втора лига, преселувајќи се да игра као позајмен играч во клубот на УД Саламанка.[2] Следната година, сè уште во втората лига, Деспотовиќ го предводел тимот на Џирона ФК со вкупно18 постигнати гола (седми најдобар резултат во втората лига). Клубот од Каталонија на крајот завршил удобно во средината на табелата.[3]

На 1 јули 2011 година, Деспотовиќ потпишал за јапонската екипа на Урава Ред Дајмондс.[4][5] Кон крајот на 2013 година, по неуспешното враќање во поранешниот клуб на Џирона,[6] тој се преселил во Австралија во тимот на Сиднеј ФК, откако бил убеден да му се придружи на поранешниот соиграч од Војводина, Никола Петковиќ. Својот прв натпревар за новиот клуб го имал против екипата на Велингтон Феникс ФК, влегувајќи како замена и постигнувајќи го победничкиот гол за 2:1 во судиското продолжение.[7]

Деспотовиќ се вратил во Шпанија на 7 јули 2014 година, приклучувајќи се на второлигашот Депортиво Алавес.[8] Подоцна Деспотовиќ се натпреварувал и во пониски лиги и тоа со тимовите на Кадис ЦФ и Марбела ФК.[9]

Репрезентација

[уреди | уреди извор]

Деспотовиќ својот прв натпревар за селекцијата на Србија го одиграл на квалификацискиот натпревар за 2008 УЕФА ЕВРО против тимот на Казахстан. Натпреварот се одиграл на 24 ноември 2007 година и завршил со резултат од 1:0[10] за репрезентацијта на Србија.

Клупска статистика

[уреди | уреди извор]
Обновено на 4 март 2019[11][12]
Клуб Сезона Лигашки натпревари Куп натпревари 1 Лига куп 2 Континентални натпревари 3 Вкупно
Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Лозница 2000–01 14 2 0 0 14 2
2001–02 21 6 0 0 21 6
2002–03 29 13 0 0 29 13
Вкупно 64 21 0 0 64 21
Мачва од Шабац (како позајмен играч) 2003–04 15 4 0 0 15 4
2004–05 17 6 0 0 17 6
Вкупно 32 10 0 0 32 10
Војводина 2003–04 5 0 1 0 0 0 6 0
2004–05 8 0 0 0 0 0 8 0
2005–06 11 0 1 0 0 0 12 0
2006–07 24 17 5 3 0 0 29 20
2007–08 16 4 1 0 4 4 21 8
Вкупно 64 21 8 3 4 4 76 28
Рапид од Букурешт 2007–08 8 4 0 0 8 4
Мурсија 2008–09 35 8 0 0 35 8
Саламанка (како позајмен играч) 2009–10 24 4 3 0 0 0 27 4
Џирона 2010–11 34 18 1 1 0 0 35 19
Урава Ред Дајмондс 2011 14 0 0 0 5 4 19 4
2012 11 1 0 0 4 1 15 2
Вкупно 25 1 0 0 9 5 34 6
Сиднеј ФК 2013–14 17 6 17 6
Алавес 2014–15 24 4 2 1 0 0 26 5
Кадис 2015–16 16 0 0 0 0 0 16 0
Марбела 2016–17 15 4 0 0 0 0 15 4
Вкупно во кариерата 358 101 14 5 9 5 4 4 385 115

1 Вклучува Копа дел Реј. Кралски куп.

2 Вклучува Ј. Лига куп.

3 Вклучува квалификации за Купот на УЕФА.

 1. „Despotović predstavljen u Mursiji“ [Despotović signs for Murcia] (Serbian). B92. 4 July 2008.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Despotovic y David Cuéllar se marchan al Salamanca“ [Despotovic and David Cuéllar move to Salamanca]. Marca (Spanish). 31 August 2009. Посетено на 17 February 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Charles escala en el podio de los goleadores extranjeros“ [Charles reaches podium of foreign top scorers]. El Día de Córdoba (Spanish). 16 May 2011. Посетено на 17 February 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Despotovic: traspàs històric“ [Despotovic: historic transfer] (Catalan). Girona FC. 29 June 2011. Архивирано од изворникот на 28 September 2011. Посетено на 2 July 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. ランコ デスポトビッチ選手、加入決定 (Japanese). Urawa Red Diamonds. 2 July 2011. Архивирано од изворникот на 5 July 2011. Посетено на 2 July 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Despotovic, a un paso de volver al Girona“ [Despotovic, on the verge of returning to Girona]. Mundo Deportivo (Spanish). 13 July 2013. Посетено на 17 February 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Sydney FC debutant Ranko Despotovic scores last-minute winner to beat Wellington 2–1“. Fox Sports. 23 November 2013. Посетено на 2 May 2016.
 8. „El Alavés incorpora a sus filas al delantero serbio Ranko Despotovic“ [Alavés add Serbian striker Ranko Despotovic to ranks] (Spanish). Deportivo Alavés. 7 July 2014. Архивирано од изворникот на 13 September 2014. Посетено на 10 July 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. Despotovic, Chaco, Alex Serrano y Graxa, primeras bajas en el Marbella FC (Despotovic, Chaco, Alex Serrano and Graxa, first out at Marbella FC) Архивирано на 16 јануари 2017 г.; Estepona Press, 28 December 2016 (in Spanish)
 10. „Clemente names 10 debutants for Serbia's final qualifier“. Reuters. 22 November 2007. Архивирано од изворникот на 19 December 2007. Посетено на 22 November 2007.
 11. „R. Despotović“. Soccerway.
 12. „Ranko Despotović“. Worldfootball.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]