Ранкате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ранкате
Четврт
Грб на Ранкате
Грб
Местоположба на Ранкате
ДржаваШвајцарија
КантонТичино
ОкругМендрисио
ГрадМендрисио
Површина[1]
 • Вкупна2,28 км2 (88 ми2)
Население (31.12.2011)[2]
 • Вкупно1.520
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)

Ранкате - четврт и поранешно седиште на истоимената општина во округот Мендрисио во кантонот Тичино во Швајцарија.

Воздушен поглед (1946 година)

На 5 април 2009 година, општините Арзо, Каполаго, Џенестрио, Мендрисио, Ранкате и Тремона се споиле во општината Мендрисио.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 17 јули 2012. Посетено на 14 август 2012.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 17 јули 2012. Посетено на 20 март 2021.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  3. Amtliches Gemeindeverzeichnis der Schweiz, Mutationsmeldungen 2009 / Répertoire officiel des communes de Suisse, Mutations 2009 / Elenco ufficiale dei Comuni della Svizzera, Mutazione 2009 (PDF) (Report). Federal Statistical Office. 2009. 2770. Архивирано од изворникот (PDF) на 18 ноември 2010. Посетено на 20 март 2021.